Staff & Seminarians

Staff

2020/21

Rector and Vice-Rector

V. Rev. Canon Giles Goward – Rector,
­        BSc, MA, MTheol, STL (London) – Pastoral Theology
Rev. Paul Keane – Vice Rector, Dean of Studies & Formation Tutor,
­­        MA (Cantab), STL (Gregorianum, Rome) – Dogmatic Theology

Formation Staff

Sr Thérèse Browne – Pastoral Coordinator,
­        Cert Ed, BA, Adv. Dip. RE, MEd
Rev. Gerardo Fabrizio – Pastoral Studies Director & Formation Tutor
Rev. Van Nguyen – Formation Tutor,
­        BA, STB, STL (Gregorianum, Rome) – Patristics
Rev. James Preston – Spiritual Director,
­        BA (Hons), CertEd – Introduction to Spirituality & Lectio Divina
Rev. Andrew Robinson – Liturgy Coordinator & Formation Tutor,
­        ARCO, MA, STB, SSL (Biblicum, Rome) – New Testament, Homiletics
Mr Pete Smallwood – Human Formation Coordinator,
­        MBACP (Acc.), Dip. Couns
V. Rev. Canon John Udris – Spiritual Director,
­        STL (Angelicum, Rome) – Christian Spirituality, Homiletics
Rev. Biju Chittuparamban Varghese SDV – Formation Tutor,
­        STB, MSc, MS (cons.), MA

Resident Teaching Staff

Rev. Dr Bruce Burbidge – Dean of Philosophy,
­        ARCO, MA (Cantab), STB, PhL (Gregorianum, Rome), PhD (Ramon Llull,
­        Barcelona) – Philosophy
Rev. Dr Francis John Selman,
­        MA (Oxon), MagTheol (Innsbruck), PhL (Maynooth), PhD (Cantab) – Philosophy

Non-Resident Teaching Staff

Professor Judith Champ,
­        DSS, BA, MA, PhD (Birmingham) – Church History
Dr Angela Costley,
­        BA Hons (Dunelm), PGCert (Dunelm), SSB, MSt (Oxon), PhD (Maynooth)
­        – Old Testament, Biblical ­Greek
Dr Mary McCaughey,
­        BBS, MA, BD, STL, DD (Maynooth) – Dogmatic Theology

Spiritual Direction

Rev. James Preston – Spiritual Director,
­     ­ ­   BA (Hons), CertEd – Lectio Divina
Rev. Dr Gerard Sheehan – Spiritual Director,
­        BA, PGCE, MA (London), STD (Navarra)
V. Rev. Canon John Udris – Spiritual Director,
­        STL (Angelicum, Rome) – Introduction to Spirituality & Homiletics

Human Formation Staff

Miss Katarzyna Bieganska – Human Formation Tutor,
­        MA
Rev. Paul Johnson – Human Formation Director,
­        BA, STB
Rev. Kevin O’Rourke – Tutor,
­        B.Soc Sc, H.Dip Ed, Mag.Theol
Mrs Joca Rogerson – Human Formation Tutor
Mr Peter Smallwood – Human Development Coordinator & Tutor,
­        MBACP (Acc.), Dip.Couns
Mrs Jayne Tomkinson – Lecturer in Counselling Skills & HR Consultant,
­        BSc (Hons), SA NCS (Acc.), PGCMC, FdSc, MBACP, Cert Ed

­Associate Teaching Staff

Rev. Simon Bishop SJ – Discernment
Dr Sarah Jane Boss,
­        BA, PhD (Bristol) – Grace, Mariology
Ms Mary P. Casey,
­        JP, BEd (Hons), MEd, ALAM, LGSM, NPQH, FCollP
­        – Reading and Public Speaking, Learning Support
Rev. Raymond Corbett,
­        STB, JCL (KU Leuven), PGCE – Canon Law
Rev. Dr Michael Cullinan,
­        M.A. (Oxon), M.A.St. (Cantab), Ph.D. (Cantab), STB (Leuven), STL (Angelicum),
­        STD (Alfonsianum) – Moral Theology
Rev. David Doran,
­        BA, BSc, MA, STB, PhL (Gregorianum, Rome) – Philosophy
Rev. Dr Anthony Dykes,
­        BA, MA, PhD (Manchester) – Latin
Dr Elizabeth Emerson,
­        BA (Hons), MA (Oxon), MPhil, PhD (Cantab) – History
Rev. Paul Fitzpatrick,
­        MA, STL (KU Leuven) – New Testament
Rev. Mgr John Hadley,
­        MA, BSc, PhL, STL, JCL (KU Leuven) – Philosophy
Professor David Jones,
­        MA (Cantab), MA, MSt, DPhil (Oxon), FHEA – Bioethics
Rev. Dr Eamonn Mulcahy CSSP,
­        STL, STD (Gregorianum, Rome) – Dogmatic Theology, Missiology
Philomena Mullins,
­        BA (Hons), MA, PGCE − Learning Support
Rev. Dr Guy Nicholls Cong Orat,
­        MA (Cantab), STL (Gregorianum, Rome), DPhil (Oxon) – Patristics, Sacramentology
Rev. Daniel Seward Cong Orat,
­        BA, MA (Oxon) – Reformation Church History
Dr Helen Watt,
­        BA, PhD (Edinburgh) – Bioethics
​Mr Michael Wee,
­        BA (Dunelm), MSt (Oxon) − Bioethics
Rev. Dr Zbigniew Zieba,
­        MA, SSL (Biblicum, Rome), PhD (Dunelm) – Old Testament, Biblical Hebrew 

Programme Administration

Miss Anna Morley – College Registrar
Mrs Bernie Laverty − Academic Office Administrator,
­        BA (Hons)

Professional Services Staff

Mr Mark Carroll – House Manager
Miss Rosie Doody – Finance Officer,
­        BA (Hons), MRes
Mrs Jackie Hall – College Bursar,
­        FCA
Alison Hutcheson – Cemetery Administrator
Miss Naomi Johnson – Museum Curator,
­        BSc, MSc
Mr Paul Meller − Librarian,
­        BSc, MSc, MA
Mrs Deborah Morris – House Administrator
Ms Rachael Rea – Rector’s PA & Events Coordinator,
­        BA (Hons)
Mrs Jayne Tomkinson − Human Resources & Strategic Manager,
­        BSc (Hons), SA NCS (Acc.), PGCMC, FdSc, MBACP, Cert Ed
Mr James Wigley – ICT Manager,
­        BSc (Hons)

Seminarians

2020/21

Year 6

Michael Barwick – Brentwood
Patrick Breeze – Shrewsbury
Liam Castle – Northampton
Stuart Chapple – Lancaster
Malachy Eze – Aberdeen
James Milnes – Leeds
Stephen Roberts – Shrewsbury
Luke Wilkinson – Hexham and Newcastle

Year 5

Yemane Aradom – Leeds
Luke Bradbury – Salford
Steven Fleming – Birmingham
Jithu James – Northampton
Derek Lloyd – Liverpool
Colm Martin – Motherwell
Christopher Morris – Motherwell
Br. David Sprong – Birmingham Oratory
Henry Woodhouse – Hallam
Philip Wrigley – Lancaster

Year 4

Godlove Amungwa – Shrewsbury
David Bateman – Portsmouth
Gregory Beckett – Menevia
Hugh Donleavy – Liverpool
Alexander Johnson – Brentwood
Edmar Lapus – Vocationist Fathers
Bienn Carlo Manuntag – East Anglia
Efren Miral – Vocationist Fathers

Year 3

Jonathan Burden – Brentwood
Br. David Chadwick – York Oratory
Ambrose Chou – Portsmouth
Br. Gerard Connett – Manchester Oratory
Alec Davey – Shrewsbury
Christian Nwakamma – Hallam
Peter Ross – Liverpool

 

 

Year 2

Adam Bamber – Shrewsbury
Gerard Bowen – Birmingham
Paul Chisnall – Salford
Joseph Fawcett Wood – Shrewsbury
Paul Kilduff – Hexham and Newcastle
Antony Premkumar – Northampton

 

Year 1

Tenny Antony – Birmingham
Benjamin Barnett – East Anglia
Charles Bradshaw – Plymouth
Favin Gonsalves – Portsmouth
Peter Ho – East Anglia
Anthony Reilly – East Anglia
Jithin Titto – Birmingham
Gregory Tomlin – Nottingham
Frank Westcott – Brentwood
Alex Wyndham – Brentwood