Staff

2017/18

Formation Staff

Rev. Canon Dr David Oakley – Rector,
­­        MEd, STL, PhD – Pastoral Theology
Rev. Paul Keane – Vice Rector, Dean of Theology & Formation Tutor,
­­        MA (Cantab.), STL – Dogmatic Theology
Professor Judith Champ DSS – Director of Studies,
­        BA, MA, PhD – Church History
Rev. Giles Goward – Pastoral Studies Director & Formation Tutor,
­        BSc, MA, MTheol, STL – Pastoral Theology
Sr Therese Browne – Pastoral Coordinator,
­        Cert Ed, BA, Adv. Dip. RE, MEd
Rev. Dr Owen Le Blanc – Pastoral Coordinator,
­        BA, BD, MA, PhD
Rev. Canon John Udris – Spiritual Director,
­        STL – Christian Spirituality & Homiletics
Rev. Andrew Robinson – Liturgy Coordinator & Formation Tutor,
­        ARCO, MA, STB, SSL – New Testament
Rev. Dr Zbigniew Zieba – Formation Tutor,
­        MA, SSL, PhD – Old Testament
Rev. David Marsden SCJ – Formation Tutor,
­        MA, LPsy, MBPsS
Rev. Biju Varghese SDV – Formation Tutor,
­        STB, MSc, MS (cons.), MA

Resident Teaching Staff

Rev. Dr Bruce Burbidge – Dean of Philosophy
­        ARCO, STB, MA, PhD – Philosophy
Rev. Dr Francis John Selman
­        MA, MagTheol, PhL, PhD – Philosophy

Spiritual Directors

Rev. Hugh Sinclair – Spiritual Director,
­   ­  ­   LLB
Rev. Maurice P. O’Mahony CSsR – Spiritual Director,
­     ­ ­   BA (Hons), Cert. Ed
Rev. Dr Gerard Sheehan – Spiritual Director,
­        MA, STD

Human Formation Staff

Rev. Paul Johnson – Human Formation Director,
­        BA, STB
Mr Peter Smallwood – Human Development Coordinator & Tutor,
­        MBACP (Acc.), Dip.Couns
Joca Rogerson – Human Formation Tutor
Katarzyna Bieganska – Human Formation Tutor,
­        MA
Lisa Anthony – Lecturer in Counselling Skills,
­        MBACP (Acc.)
Catherine Date – Lecturer in Counselling Skills,
­        MBACP (Acc.)
Jayne Tomkinson – Lecturer in Counselling Skills,
­        NCS (Acc.)

Associate Teaching Staff

Dr Sarah Boss,
­        BA, PhD – Mariology
Rev. Raymond Corbett,
­        STB, JCL, PGCE – Canon Law
Rev. Dr Anthony Dykes,
­        BA, MA, PhD – Latin
Rev. Dr Stephen Fawcett,
­        STB, STL, STD – Moral Theology
Rev. Paul Fitzpatrick,
­        MA, STL – New Testament
Rev. Mgr Peter Fleetwood,
­        PhL, STB – Philosophy
Rev. Mgr John Hadley,
­        MA, BSc, PhL, STL, JCL – Philosophy
Rev. Peter Hart,
­        PhB, STB, Cert Ed – Liturgy
Professor David Jones,
­        MA, MA, MSt, DPhil, FHEA – Bioethics
Rev. Gerard Kelly,
­        BSc, MTh, STL – Pastoral & Sacramental Theology
Miss Mary Killeen,
­        BEd, STL – Moral Theology
Rev. Patrick Mileham,
­        BD, STB – Biblical Greek & Hebrew, Homiletics
Rev. Dr Guy Nicholls Cong Orat,
­        MA, STL, DPhil – Patristics
Rev. Dr Eamonn Mulcahy CSSP,
­        STL, STD – Dogmatic Theology
Dr Helen Watt,
­        BA, PhD – Bioethics

Academic Support Staff

Ms Mary P. Casey – Public Speaking & Reading
­        JP, BEd (Hons), MEd, ALAM, LGSM, NPQH, F.Coll.P
Miss Anna Morley – Programme Coordinator
Mrs Bernadina Laverty – Academic Office Administrator

Other Members of Staff

Mr Mark Carroll – House Manager
Mrs Jackie Hall, FCA – College Bursar
Miss Naomi Johnson, BSc, MSc – Museum Curator                                                        Mrs Deborah Morris – House Administrator
Mrs Rachael Rea, BA (Hons) – Rector’s PA
Mrs Patricia Salter – Bishop R. Byrne’s PA and College Secretary
Mr James Wigley, BSc (Hons) – ICT Manager
Mrs Margaret Wilson – Cemetery Manager and Conference Bookings Manager
Dr Margaret Worsley – Librarian
­        BA, BPhil Ed, MEd, PhD

2017/18

Seminarians

Year 6

Rev. Mr Christopher Ainslie – Hallam
Rev. Mr Callum Brown – Salford
Rev. Mr Robert Carey – Birmingham
Br. Nelson Dalagan SDV – Vocationist Fathers
Rev. Mr Dominic Edwards Cong Orat. – Birmingham        ­ Oratory
Rev. Mr Jason Mahoney – Birmingham
Rev. Mr Andrew Marshall – Dunkeld
Rev. Mr Thomas Mason – Ordinariate
Dominic Nwaigwe – Aberdeen
Rev. Mr Matthew Roche-Saunders – Menevia
Br. Andrew Wagstaff Cong Orat. – Bournemouth Oratory
Rev. Mr Nicholas Williams – Cardiff

Year 5

Jude Belnas – East Anglia
Thomas Clarke – Liverpool
David Donaghue – Northampton
Robert Dykes – Shrewsbury
Mohanraj Edward – Portsmouth
Owen Gallagher – Shrewsbury
Kieran Hamilton – Motherwell
Robert Hayes – Salford
Kevin Lawrie – Motherwell
Jude Mukoro – Dunkeld
Kevin Ryan – Northampton
Stephen Talbutt – Lancaster

Year 4

Jonathon Bowes – Hexham & Newcastle
Limnyuy Gamsi – Nottingham
Sean Gough – Birmingham
Daniel Rooke – Northampton
Benedict Skipper – Birmingham
Alexander Taylor – Birmingham
Paschal Uche – Brentwood

Year 3

Michael Barwick – Brentwood
Patrick Breeze – Shrewsbury
Liam Castle – Northampton
Stuart Chapple – Lancaster
Andrew Compton – Northampton
Malachy Eze – Aberdeen
Stephen Roberts – Shrewsbury
Daniel Steiner-Ebert – Copenhagen
Luke Wilkinson – Hexham and Newcastle

Year 2

Luke Bradbury – Salford
Robert Davies – Menevia
Steven Fleming – Birmingham
Br. Ambrose Jackson Cong Orat. – Cardiff Oratory
Jithu James – Northampton
Alexander Noad – Leeds
Br. David Sprong Cong Orat. – Birmingham Oratory
Bonny Sunny – Birmingham
Philip Wrigley – Lancaster

Year 1

David Bateman – Portsmouth
Gregory Beckett – Menevia
Joseph Champion-Williams – Liverpool
Hugh Donleavy – Liverpool
Alexander Johnson – Brentwood
Bienn Carlo Manuntag – East Anglia
Br. Patrick McAuliffe Cong Orat. – Birmingham Oratory

Part time Students

John Owens – Nottingham
Br. John George OSB – Downside Abbey